ICAROS pieśni szamańskie

Od tysięcy lat Indianie amazońskiej dżungli korzystają z mocy uzdrawiających pieśni. Szamani i curanderos nazywają je icaro i używają podczas rytuału oczyszczania, ochrony i uzdrawiania. Przekazują w ten sposób szczególne wibracje, które są nośnikiem energii uzdrowiciela, oraz mostem pomiędzy ludźmi a światem natury.

Icaro oczami szamana

Nazywam się Metsa Yoi – imię to otrzymałem od Maestry Rosy Pinedo Vasquez, szamanki z plemienia Shipibo-Conibo. Dziś pragnę podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, którą nabywałem podczas setek ceremonii i lat pracy z medycyną wśród najwybitniejszych szamanów amazońskiej dżungli.

Z Icaro po raz pierwszy zetknąłem się w 2012 roku podczas ceremonii ayahuaski prowadzonej w tradycji Shipibo. Pieśni te nawigowały moim doświadczeniem i wspierały podczas trudnych chwil. Choć wtedy nie znałem znaczenia wypowiadanych słów, czułem ich uzdrawiającą moc, która przenikała mnie do głębi. Podczas długich diet u boku mistrzów ceremonii zgłębiałem wiedzę na temat pracy curanderos różnych tradycji: Shipibo, Kechua i inkaskich Q`ero. Pieśni różniły się językiem, ale treść, wibracja i działanie okazały się dokładnie takie same.

Muzyka z najnowszego albumu Cura Sana. http://curasana.pl

Cura Sana oznacza z hiszpańskiego „leczy, uzdrawia”.

Przekaz wyrażony w słowach, intonacji i tempie

W trakcie ceremonii prawidłowa intonacja icaro pozwala łączyć się z mistrzami i świętymi energiami, miejscami z których dana pieśń pochodzi. Niekiedy zabiera nas w daleką podróż do zamierzchłych czasów, do początków ludzkości, na spotkanie z pierwszymi ludźmi. W zależności od intencji śpiewającego icaro niesie ze sobą przekaz wyrażony w słowach, intonacji i tempie.

Przeplatają się tutaj bardzo potężne, a jednocześnie proste, podstawowe treści takie jak: światło, uzdrowienie, oczyszczenie, spokój, radość, ukojenie, akceptacja, przebaczenie, zrozumienie, pojednanie, miłość, nadzieja, wdzięczność i pokój. Wielokrotnie byłem świadkiem jak dosłownie one szyją rany ludzkiej psychiki, stają się ukojeniem i lekarstwem dla ciała, duszy i umysłu.

Więcej icaros na kanale YT Cura Sana oraz na curasana.pl

Icaro ma zatem w sobie dużo z poezji, według mnie jedynej formy słownej pozwalającej zbliżyć się do nas z przekazem tego co nieopisywalne. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego co swoją intonacją, tempem, energią i dziecinną prostotą przekazują icaro, bo w zasadzie o prostotę tutaj chodzi. Prostotę, o której często zapominamy, a o której przypomina nam śpiew szamana przekazujący najwyższe wartości i najwznioślejsze treści w sposób absolutnie uniwersalny. To jedno z najdoskonalszych i jednocześnie najpiękniejszych narzędzi z jakimi zetknąłem się w życiu. ­

Minimalizm, czyli wokal, grzechotki, chacapy i bębny w akcji 

W pracy z icaro zaleca się, aby nie nagrywać ich w czasie ceremonii. Wielu szamanów twierdzi, że tracą one wtedy swoją moc i powinny być stosowane indywidualnie tylko podczas sesji. Ta teoria znalazła uzasadnienie również w naszych kręgach. Każdy icaro jest jak drogocenny skarb, a jego siła tkwi między innymi w oryginalności i świeżości. Zdecydowaliśmy zachować niektóre pieśni tylko na specjalne okazje i używać ich tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Podczas intonacji icaro ilość instrumentów ograniczona jest do minimum. W kulturze Shipibo większość pieśni wykonuje się acapella, a w tradycji Kechua używane są często dodatkowo grzechotki, chacapy, lub bęben.

Pragnąc przekazać choć odrobinę tej niesamowitej wibracji wspólnie z Inin Yaka i Dariuszem Kaliszukiem stworzyliśmy album Cura Sana (do nabycia na www.curasana.pl)Pieśni zawarte w nim są specjalnie przygotowaną formą muzyki i przekazu z użyciem najlepszych, wysoko zaawansowanych rozwiązań technicznych. W ten sposób pozwalamy zachować ich dziewiczość jednocześnie tworząc zupełnie nowy styl, ścieżki, dzięki którym dziś medycyna może dotrzeć w bezpieczny sposób do milionów ludzi na całym świecie.

Icaros Cura Sana
Płyta CB z pieśniami szamańskimi dostępna na www.curasana.pl

Śpiewając icaro przekazujemy również trochę siebie, a posługując się dziecinną prostotą przekazujemy ją dalej, by uzdrawiała, budziła i dawała życie.

Houx Houx

dziendobry.info.pl grupa
Kliknij i dołącz do grupy na Facebooku!