Wiosna to czas kiedy możemy pomyśleć o nowych, ekologicznych rozwiązaniach w naszym ogrodzie lub mieszkaniu. Coraz popularniejsza idea Zero Waste zachęca do eksperymentowania i szukania alternatywnych rozwiązań dla standardowych, plastikowych doniczek. Oto kilka pomysłów na to, jak sprawić by Twój ogródek był bardziej eko! 

Zero Waste w ogrodzie – o co chodzi?

Kiedy myślimy o ekologicznych pojemnikach do uprawy roślin, rozważamy zazwyczaj dwie możliwości: wykorzystanie specjalnych pojemników, spośród dostępnych w sprzedaży albo ponowne użycie wszelkiego rodzaju „śmieci” w nowej roli. W tym pierwszym wypadku mamy do wyboru różne produkty, zwłaszcza pojemniki biodegradowalne.

Idea, która przyświeca ich produkcji jest bardzo przejrzysta, niezależnie od tego, czy wykorzystywane są do estetycznej ekspozycji roślin czy do ich przechowania przed posadzeniem ich do gruntu. Cechą podstawową pojemnika tego rodzaju jest to, że ulega rozpadowi w ekologiczny sposób (w wyniku kontaktu z glebą) i tu cała frajda się kończy, bo ktoś pomyślał za nas. O wiele ciekawszym wyzwaniem jest idea zero waste, ponieważ otwiera ona przed nami nie tylko szeroki wachlarz możliwości, ale też świadomą redukcję odpadów w otoczeniu, która może przerodzić się w inspirującą zabawę.

Pojęcie zero waste możemy przetłumaczyć sobie zarówno jako powstrzymywanie się od produkowania nowych śmieci, jak też i od marnowania tego, co już mamy w otoczeniu. Jest to podejście z gruntu kreatywne, które wymusza spojrzenie na świat w zupełnie nowy sposób.

Zero Waste’owe pomysły na nietuzinkowe donice

W ponownym użyciu odpadów ogranicza nas głównie własna wyobraźnia. W większych ogrodach można zobaczyć spektakularne realizacje pomysłów na wykorzystanie idei zero waste w ogrodnictwie, jak kwiaty spływające „kaskadami” ze starego fortepianu, malownicze kompozycje z sukulentów uprawianych w dziurawej łódce czy wiklinowe kosze przewieszone przez rower, który pełni rolę oryginalnego kwietnika. Rusz głową, rozwiązań jest wiele! 🙂 

Zero Waste ogródek pomysły inspiracje
Designerskie rozwiązania w duchu zero waste!
Nawet dysponując niewielką przestrzenią do uprawy roślin, możemy wykorzystać jako pojemniki nietypowe przedmioty, które już nie pełnią użytecznej czy dekoracyjnej funkcji poza ogrodem. Zaczynając swoją przygodę z magiczną przemianą śmieci w atrakcyjne pojemniki na rośliny, warto pamiętać o paru podstawowych zasadach.

Kilka wskazówek dla początkujących ogrodników

Rośliny potrzebują wody, światła i należy chronić je przed wpływem substancji toksycznych, a gdy przesadzamy je w pojemniku do gruntu, musimy myśleć o tym, co przeniknie do ziemi. Wybierajmy przedmioty z materiałów naturalnych, jak najmniej przetworzonych i dość odpornych na warunki atmosferyczne i wilgoć, które wystarczy odpowiednio zabezpieczyć (glina, drewno, metal).

Pamiętajmy o odpowiednim dla nich miejscu, gdzie wpływ niszczących czynników będzie mniejszy. Nie możemy też zapomnieć o właściwościach samego materiału, z którego wykonany jest pojemnik, o tym, czy się nagrzewa, lub czy nie jest zbyt szczelny i nie trzeba dodatkowo zadbać o drenaż. Oczywiście, możemy również wykorzystać w ogrodzie opakowania z plastiku, jednak jeśli naprawdę leży Ci na sercu idea ekologii i zero waste to przypuszczam, że nie bierzesz tego pod uwagę 🙂 

Myśląc o ogrodniczych pojemnikach w kontekście zero waste, warto brać pod uwagę różne etapy życia roślin i pod tym kątem rozglądać się za odpowiednim przedmiotem. Nie każdy rodzaj odpadów będzie nadawał się zarówno do uprawy młodej roślinki, jak i tej w pełni rozwiniętej. Na etapie wysiewu i pikowania warto pomyśleć o swojej własnej koncepcji biodegradowalnych pojemników zero waste, które będzie można posadzić do gruntu. Idealnym rozwiązaniem wydaje się papier, ale trzeba pamiętać, że, na przykład, kolorowe magazyny mogą zawierać szkodliwą dla środowiska farbę drukarską. Weź to pod uwagę wybierając materiał. Papier z gazet doskonale nada się do kiełkowania roślinek, które potem przesadzisz do większej doniczki, albo do gleby.

Zero Waste ogródek pomysły ekologiczne
Wykorzystaj śmieci do rozmnażania roślinek
Odpowiedniej wielkości pojemniki z papieru wykonamy w technice origami. Wystarczy poszukać inspirujących wzorów, które zapewnią roślinom stabilność, a nam ciekawe doznania estetyczne. Do sadzonek świetnie nadają się tuby po rolkach papieru toaletowego. Można je umieścić w miniszklarni. Mniejsze okazy roślin i drobne kwiaty dobrze wyglądają w pojemnikach o rozmiarach kubków, puszek po żywności czy w ceramicznych miseczkach.

Ekologiczny design – kreuj nowe trendy! 🙂 

Pamiętajmy o tym, że odpady przekształcone w pojemniki mogą też pełnić funkcję dodatkowej ozdoby w ogrodzie i na balkonie. Najpopularniejszym pomysłem wydaje się wykorzystanie różnego rodzaju naczyń stołowych i kuchennych, od delikatnej porcelany, która uległa uszkodzeniu po czajniki, garnki, a nawet durszlaki, które świetnie sprawdzają się w roli wiszących pojemników. Bardzo oryginalnym pomysłem może być wykorzystanie starego obuwia w formie osłonki na doniczkę.

Najbardziej naturalnie prezentować będą się kolorowe kalosze, które często nakładamy do pracy w ogrodzie. Buty nie wszędzie wpasują się w aranżację, ale ustawione przy drzwiach wejściowych, spełnią swoją rolę znakomicie jako zabawny akcent witający gości. Najpiękniejsze pojemniki dekoracyjne otrzymamy, wykorzystując wiekowe przedmioty, które znajdziemy na strychach i w składzikach.

Może to być wielki, dekoracyjny wazon czy dzban, który od dawna przecieka czy też drewniana balia, która współcześnie nie służy do prania. Oczywistym wyborem są wiklinowe koszyki, drewniane skrzynki po owocach, kobiałki, metalowe puszki, ładne słoiki. W obu ostatnich przypadkach należy zadbać o to, żeby podłoże nie gromadziło wilgoci, wykonując drenaż (puszki można podziurawić) i stawiając pojemniki w miejscu, gdzie roślin nie będzie zalewał deszcz.

Ponadto metal i szkło bardzo szybko się nagrzewają. Zwłaszcza puszka może sprawić, że korzenie rośliny ulegną poparzeniu. W metalowych pojemnikach, które nie pełnią funkcji osłonki, ale doniczki, najlepiej się czują urocze kompozycje z sukulentów. Wyobraźmy sobie częściowo otwartą, płaską puszkę z wyglądającymi z niej kolorowymi, drobnymi rojnikami.

Zero Waste doniczki design
Doniczki, wszędzie doniczki…
Bardzo interesująco zaprezentują się rośliny rosnące w pojemnikach, które będą przypominać nowoczesne donice z betonu. Efekt surowego, industrialnego designu w wydaniu zero waste zapewnią nam niewykorzystane pustaki i inne elementy, które często gromadzimy w nadmiarze przy budowie. Kontrast między ascetyczną urodą takiego pojemnika, a radosną kompozycją z kwiatów będzie wyrafinowanym akcentem ogrodu.

Komponowanie układów dekoracyjnych z pojemników zero waste może być fantastyczną zabawą, ponieważ zazwyczaj mamy do wyboru znacznie więcej różnorodnych kształtów i rozmiarów niż wśród doniczek i skrzynek ze sklepowych półek. Możemy dzięki takim pojemnikom w przemyślany sposób budować określoną atmosferę, która wyróżni nasz ogródek. Być może też będziemy czuć się znacznie lepiej, patrząc na naszą ujarzmioną przyrodę, myśląc o tej jeszcze nieujarzmionej, której oszczędziliśmy nieco zniszczenia, dając odpadom drugie życie wśród roślin.

dziendobry.info.pl grupa
Kliknij i dołącz do grupy na Facebooku!